Çok Akıntılı Dere Ve Çaylar Üzerinden Kano İle Yapılan Spor

Çok Akıntılı Dere Ve  Çaylar Üzerinden Kano İle Yapılan Spor

 Kandcu en emin ve en sürati temin eden yolu kendisi seçmelidir. Bu spor en az 3 kilometre uzunluğunda' çok süratle aykmtılı (en az güç basamağı 3 olan) tabii mania (kaya, akıntı savurması)lı dere (çay) üzerice yapılır. Kanolarda yedek kürek vardırdümen tertibatı bulunmaz. Yön verme kürekle ve ağırlığın değişimleri ile yapılır. Bu spor yasasına tekli kano (erkek v« bayanlar) tekli kanadiyer (erkekler) çiftli kanadiyer (erkekler) karma ikili kanadiyer ( bayan, 1 erkek) bulunur. Ekiplerde her yasaya göre yarışılır. Kafa muhafazası 11e yüzme yeleğinin kullanılması zorunludur. Kanonun devrilmesinden sonra yardıma ihtiyaç göstermeden kanocu tekrar kendi imkânı İlç yanşa devam edebilirse bu diskalifiye sayılmaz.

Hızlı akan nehirlerde akıntıyla iniş sporu olan kano, Avrupa’da yaygınlaşmaktadır. Kanonun küçük mo deli olan kayaklar ise, tüm aile fertlerinin beraberce yapabilecekleri bir spor olarak dikkati çekmektedir. Arayıcı adı altında geliştirilen yeni kayaklar, iki yetişkin ve bir çocuğu taşıyabilmektedir. 5.2 m uzun luk, 710 mm. en, 380 mm. derinlik ve 29 kg ağırlıkta olan kayaklann en önemli özelliği, kullanılan malzemelerin niteliği gereği, hiç batma maları.

Her kanocunun hasmını tehlikeli durumdan kurtarması zorunludur. Buna riayet etmeyen ömür boyunca diskalifiye olur. Bu spor kanaslalom ile birleştirilebilir. Değerlenmede her koşunun tümü göz önünde tutularak yapılır