Denizde Başımıza Gelebilecek Tehlikeler

Denizde Başımıza Gelebilecek Tehlikeler

GÖZLÜKLE DENİZE GİRİLİR Mİ? Gözlük numaranız fazla değilse takmaya lüzum yoktur. Camlarda daima su olduğundan görüntü net olmaz. Aynca yüzerken gözden düşebilir. Havuzda klorun, denizde ttızun tesiriyle gözlük çerçeveleri beyazlaşır karışık renkte kötü bir görüntü alır, Su içlerisinde olunduğu için, güneşin tesiri de yoktur. Yüzdükten sonra dışarıda gözlük takılabilir.

ARABAYLA DENİZE UÇAN KİŞİ HAYATINI NASIL KURTARABİLİR? Arabayla suya düşmüşseniz ve sığ bir yerse mesele yoktur. Derin bir yerde araba yavaş yavaş su alarak batmayabaşlayacaktır. Telaşlanarak kapıyı açr maya kalkmayınız. Hatta penceı eler dahi kapatılmalıdır. Başınız tavana değecek şekilde arabanın içerisinde~alttan su girmesini bekleyiniz. Su tavana bir karış kalınca derin nefes alarak dalınız. Kapı su içerisinde olduğu için kolayca açılır, ayaklarla hız alarak süratle yukarı doğru çıkılmalıdır. Şayet kapı veya pencere açıksa su arabanın içerisine hücum edecek ki sizin ve arabanızın dengesini bozarak takla ata ata aşağıya doğru ihecektir. Bu zaman, nefese daha fazla ihtiyaç vardır.
GÜNEŞ ÇARPMASI NASIL OLUR? Bilhassa başında az saçı olanlar veya hiç bulunmayanların uzun zaman güneş altında kaldıktan sonra kafa derisi güneşten yanar ve beyin zarlarında kan yığılması meydana gelir. Güneş çarpma belirtileri:

1 — Baş ağrısı, baş dönmesi,

2 — Yüz ve kafa derilerinin çok kızarması.

3 — Yüz ve kafa derisinin fevkalâde ısınması.

4 — Hastanın bayılması,

5 — Yorgunluk ve bitkinliğin olması,

tik yardım:

1 — Hasta serin ve gölge bir yere nakledilir,

2 — Yüksek oturtulur,

3 — Elbise ve yaka açılır,

4 — Baş ve yanaklar üzerine soğuk pansumanlar yapılır.
GÜNEŞ YANIKLARINDAN NASIL KORUNULUR?

a) Yağlar (cevizyağı, zeytinyağı) vazelin ve özel güneş yağlan sürülür.

b) 10 dakikadan başlayıp 50 dakikaya kadar münavebe ile arttırarak güneş banyosu yapılır.

SICAK ÇARPMASI NEDEN OLUR? Vücudun normal hararetten fazla ısınması, terleme suretiyle serinleme İmkânının kalmaması hallerinde mey- dana gelir. Baş ağrısı, bitkinlik ve yorgunluk, hızlı solunum yapılması ile belirir. Yüz morumturak, deri sıcak ve kurudur.

İSHAL OLURSANIZ NE ALMALISINIZ? Yüzücüler ishal olurlarsa, hergün 6 adet «Enteresektel» ilaç alınır Sıcak nane ve limon suyu içilir ve karına sıcak kompres yapılır.
KARIN ARILARINDA NE YAPILMALI? Çok fazla yemek ve içmek yasaktır. Ağrılarda sıcak pansuman yapılması uygun düşer.
İNCİLMELERDE NE TETBİRLER ALINMALI? Klor - etil alkol hasta yere püskürtülür veya pamukla kompres yapılır.
SOĞUK SULARDA YÜZENLER NE SÜRMELİ? Nisbeten deri ile su arasındaki irtibatı kesen yağlar sürülür. Vazelin, Nivea, Vick ve Reomel kullanılabilir.
YÜZERKEN NEFES DARLIĞI BELİRTİLERİ VAR MI? İki gün kadar istirahat edip doktora muayene olunması gerekir.
KORKUDAN ÇARPINTI VEYA KALP KRAMPI OLUR MU? Böyle halerde hasta sakin bir yere yatırılır. Kalp bölgesi «alkol kanfre» ile ovulur. 15-20 damla «teint valerion» verilmesi yerinde olur.
DENİZLERİMİZDE NE GİBİ TEHLİKELİ HAYVANLAR VARDIR? Hepimizin bildiği gibi en tehlikeli hayvan, köpekbalığıdır... Akdeniz’de «Çekiş Başlı» denilen teniikeli ve saldırgan, Marmara’da «Camgöz» küçük yapılı ve mecbur kalmadıkça saldırmayan türleri yaşamaktadır. Başta «Yunus Balığı» olmak şartıyla diğer balıklar insanlar için tehlikeli değildir. Sahillerde ise midye, yengeç, su yılanı gibi hayvanlar zararlıolabilir. Bilhassa hanımlara küçük bir hatırlatma yapmak isteriz. Başınızı suya batırıp saçlarınızı deniz kenarında yıkamak tehlikelidir. Zira su altındaki midyeler ssaçı yakalayarak bırakmayabilir. Midyelerin azizliğiyle birçok ölüm vakaları olmuştur;