Denizde Kramp Girmesi

Denizde Kramp Girmesi

Kramp ismini verdiğimiz şey, adale tutulmasından başka birşey değildir. İnsanın adalelerinde zaman zaman tutukluk olabilir. Eğer bu tutulma denizde olursa, durum daha önem kazanır kuşkusuz. Hareket özgürlüğünü kısıtlamakla denizde yüzme zorluğu, bazan da imkansızlığı ortaya çıkabilir.

Denizde oluşan kraplarda telaşa kapılmamak, birinci şarttır. Diğer olanakları kullanmak, eğer ayağa girmişse ellerle masaj yapiarak durumu idare etmek ve soğukkanlılıkla krampı gidermek gerekir. Şiddetli olmayanlar birkaç dakika sonra kendiliğinden geçer. Krampın ne zaman olacağı bilinmez. Hekimler krampı: geceyi gündüzü tanımayan, şımarık, arsız, kaprisli bir ziyaretçiye benzetirler. En çok yüzen kişilerde görülen krampın ne zaman geleceği bilinmez. Genellikle baldır kaslarına, bazan da bacağın yukarı kısımlarına ve ayaklara girer. Tok karnına denize girerek fazla yüzenlerde nadiren miğde krampları görülür. Yüzerken sert, ani hareketler yapılırsa kas gerilir. O kısmın fonksiyonu artık durmuştur ve taş gibi serttir.

Kramp sebepleri şöyle sıralanabilir:

— Yüzücülerde veya diğer sporcularda, kasların yorgunluk ve soğuk nedeniyle yeteri kadar beslenememesi, oksijen alamaması, lif kopması gibi kontrolsüz kasılmalara yolaçması. Bu gibi hallerde laktik asit denilen zehirli bir maddenin oluşması, kası felce uğratır.

— Böbrekle idrar torbasını birleştiren borunun (üreter) safra yolunun tıkanması. (kolik krampı)

— Atardamar hastalığı (aterit) nedeniyle kasların yeter derecede kan alamaması.

— Aşın terleme ile vücudun çok miktarda su kaybetmesi. (Sıcak kramplar). Gizli veya açık şeker hastalığı olanların kan dolaşımı bozukluklarından oluşan kramplar.

— Alkoliklik hali ve alkol zehirlenmeleri.

— Çocuk felci, bacak varisleri ve psikolojik etkenlerin sebep olduğu kramplar.