Saç Dökülmesi | saç dökülmesine karşı ilaç

Saç Dökülmesi |  saç dökülmesine karşı ilaç
 Son bir kaç yılda tıp saç dökülmesine karşı büyük ilerlemeler sağladı. İnsanlık tarihinde ilk kez, saç dökülmesini durdurmak ya da yavaşlatmak ve dökülen saçı tamamen doğal sonuçlarla yerine koymak artık mümkün. Ne varki, tüm bunlara karşın hala günümüzde saç dökülmesini önleyeceği iddiasıyla pazarlanan ürünlerin büyük çoğunluğu işe yaramaz kocakarı ilaçlarından başka bir şey değiller. 
Saç dökülmesine karşı pazarlanan mucizevi ürünlerin reklamlarını gazetelerde, dergilerde hepimiz görüyoruz. Bu konuda söylenebilecek tek şey, sayfa sayfa reklamları yayımlanan bu ürünlerin büyük çoğunluğunun iddia edilenin aksine saç dökülmesini önlemede ve tedavi etmekte hiç bir işe yaramadığıdır. Unutmayın ki, saç dökülmesine karşı başarılı bir tedavi büyük ölçüde erken müdahaleye bağlıdır. Saçınızın dökülmeye başladığını fark eder etmez, etkili bir ürünle tedaviye başlamak çok önemlidir. Aşağıdaki iki ilacın, özellikle erkeklerde, saç dökülmesini ortadan kaldırmakta başarılı olduğu klinik olarak kanıtlanmıştır. Rogaine ve Propecia adlı bu güçlü hormonal ilaçların, kadınlarda istenmeyen yan etkilere neden olduğu, özellikle hamilelerde kullanımının çok sakıncalı olduğu biliniyo
  

Finasterid, Proscar/ Propecia Erkek tipi saç dökülmesini durdurmakta çok başarılı olan Propecia, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanmış ilk ve tek saç dökülmesi tabletidir. Propecia tabletinin ana maddesi olan Finasterid, aslında Merck ilaç firması tarafından erkeklerde prostat bezi büyümesini tedavi etmek için geliştirilmişti. Prostat sorunu olan erkekler üzerinde finasterid'le yapılan deneylerde bu maddenin yan etki olarak kıllanmaya yol açtığı gözlendi. Hazır, finasterid'in erkeklerde prostat büyümesi tedavisinde kullanılmak üzere FDA tarafından onaylanmış olmasından yararlanan Merck şirketi de, bu maddeden erkek tipi saç dökülmesinin tedavisinde kullanılacak ilk hapı geliştirmek üzere harekete geçti. 
Finasterid'in prostat büyümesi için kullanılan şekli olan Proscar'ın dozajı düşürülerek Propecia adıyla 1997'de erkeklerde androgenetik alopesi (erkek tipi saç dökülmesi) tedavisinde kullanılmak üzere FDA tarafından onaylandı. saç dökülmesine karşı başarıyla kullanılmaya başlandı. Finasterid'in 1 mg'lık dozajı olan Propecia, böylelikle erkek tipi saç dökülmesini başarılı bir şekilde tedavi eden ilk ilaç olarak tarihe adını yazdırdı.