Filistin'de Iki Tarihi Imza

Filistin'de Iki Tarihi Imza

Filistin'de Iki Tarihi Imza

Bütün Filistinlilerin ve Islam dünyasinin bekledigi uzlasi hükümeti kuruldu. Filistin birligini saglayacak olan bu hükümetin kurulus günü ile Yaser Arafat'in da baskanligini yaptigi FKÖ'nün var olmasi ayni güne denk geldi. 29 Mayis 1964 tarihinde Filistin Ulusal Konseyi'nin toplanmasinin ardindan 2Haziran 1964 tarihinde Filistin Kurtulus Örgütü kuruldu. El Fetih’in lideri Yaser Arafat 1969 yilinda FKÖ yürütme Kurulu Baskanligi’nagetirildi. 1974 yilinda Arap Birligi, Islam Konferansi Örgütü (IKÖ) VE Birlesmis Milletler tarafindan Filistinlilerin tek mesru temsilcisi olarak tanindi. El Fetih Hareketi ve 1948 öncesi Israil'in isgal ettigi Bati Seria ve Gazze Seridi'ni kapsayan topraklarda yeniden Filistin Islam devletini kurmayi amaçlayan Hamas ile anlasmazliklari çözerek uzlasi hükümeti kurmayi basardi.

"IMKANSIZI" BASARDILAR

Hamas Siyasi Büro Sefi Halid Mesal El Fetih'le bir araya geldikten sonra yaptigi açiklamada ‘gerekirse imkansizi basaracagiz’ dedi ve basardilar. El Fetih ve Hamas liderleri ilerideki adimlarla ilgili olumlu mesajlar verirken, Israil karara tepki gösterdi. Yedi yillik bölünmüslügün ardindan Filistin Kurulus Örgütü’nün kurulusundan (2 Haziran 1964) tam 50 yil sonra gelen bu birlesme sorunlarin giderilmesi ile ilgili olumlu adim olarak yorumlaniyor.

Filistinli yazar uzlasi hükümetini yorumladi

Peki bu uzlasmaya Filistinliler nasil bakiyor? Bundan sonra Filistin’i neler bekliyor?Türkiye’de yasayan Filistinli arastirmaci-yazar Moin Naim ile tüm bu sorulara yanit aradik. Filistinli olarak Ümmet Davasi’nin devaminda Türkiye halkindan bundan sonraki beklentilerinin neler oldugunu konustuk.

Ilk istek mayinlarin temizlenmesi

Hem Filistin halki hem de Filistin davasina gönül vermis insanlarin temennisinin uzlasma oldugunu ifade eden Filistinli yazar Muin Naim, Filistin Uzlasi Hükümeti ile ilgili, ''Filistin’in kardes kavgasinin bu kadar uzun sürmesini istemiyorlardi. Bir an öncesonuçlanmasini istiyorlardi. Ilk adim atildi bence. Ilk adimin arkasindan gelecek olan adimlar önemlidir. Örnegin; Bazi mayinli alanlar var, açilmadi. Güvenlikgüçlerinin yapilandirilmasi ile ilgili ElFetih’in Israil ile is güvenligi, isbirligikonusunda da taviz vermesi gerektigine inaniyoruz. Güvenlik isbirligi araciligiyla Filistin Direnisinin ciddi bir darbe, ciddi bir sikinti yasadigini görüyoruz. ÖzellkileBati Seria’da. Öte yandan; Filistin Davasi, Filistin Halki, artik tek tarafli yönetilmekten bikmis durumda. Artik tek tarafin Filistin halkini yönetemeyecegi asikardir'' dedi.

Dünyadaki bütün Filistinlilerin oy kullanacagi bir seçim olmali

‘''Tabi ki bu anlasmanin içerigi olan bir konu var o da uygulanmaya geçmesi gereken seçimler. Sadece Gazze’deki seçimlerden bahsetmiyorum. Yurt disindaki Filistinlilerin müdahil olmasi ile ilgili bir sart vardi. Filistin Milli Meclis Seçimi ayri Parlamento’dan baskaözellikle FKÖ’nün seçen bir milli meclistir bu. Artik Filistinlilerin tek tarafli yönetilmesi sözkonusu olmaz. FKÖ’nün, Hamas ve Islam Cihad'in içinde oldugu bir seçim yapilmali. Bu da Filistin davasi için eminim ciddi bir gelisme olacak, Güç katacak. Filistin hükümetinde her kismindan temsilci olmus olacak.''

En ciddi sikinti Gazze ambargosu

En önemli sorunlardan biri Israil'in Gazze’ye uyguladi ambargo. Bu ciddi bir sikinti su anda. En kisa zamanda kaldirilmasi gerekiyor. Türkiye’nin de su anda özellikle Israil ile iliskilerinin normallesme sürecine girmesiyle birlikte bu ambargonun kaldirmasi için herhangi bir bahane kalmadigi kanaatindeyim.

Filistinli yazar Türkiye'ye seslendi

Türkiye halki Filistin davasi bitmistir diye düsünülmesin. Filistin davasinda degisen bir sey yok. Sadece iç kavganin bitme sinyalleri geldi. Daha bu kavganin tamami bitmemis durumda. Filistin davasi, Filistin sikintilari Filistinlilerin de aslinda ümmet davasi diyorum ben buna. Bu ümmetin davasi bitmedi ve hala ciddi bir destege ihtiyaç var. Belki bu kardes kavgasi Filistin’e destek vermek isteyenler için ortami rahatlatmis durumda. Önceden iki ayri Filistin yönetimi diye bakiliyordu. Artik iki ayri yönetim yok. Resmi olarak tek muhatap vardir. O da uzlasi hükümetidir. Umarim destek verme sözleri veren taraflar sözleri yerinegetirirler.’’

Görüsmeler son ana kadar devam etti

Filistin Kurtulus Örgütü (FKÖ)’nün kurulusunun yil dönümüne denk gelmesinin tevafuk oldugunu söyleyen Naim, görüsmeler 1 Hazirana kadar hatta 2 Haziran sabahina kadardevam etmistir. Ama belki iyi bir tevafuk olmus olabilir. Umarim FKÖ’nin yenidenyapilanmasinin bir isareti olabilir. Çünkü yeniden yapilanmasi gereken bir yapidir. FKÖ kuruldugundan beri seçimle degil yönetimi tayinle basa geliyor ve bir kisiden bir gruba teslim edilerek devam ediliyor. O da Filistin davasina uygun bir yöntem degildir.

HANIYE'DEN FKÖ YÖNETICILERINE OLAGANÜSTÜ ÇAGRI

Gazze'deki Filistin hükümetinin Basbakani Ismail Heniye'nin önceligi Gazze'yi yeniden imar etmek, 2007 yilindan bu yana bölgeye uygulanan ablukayi sonlandirmak ve seçimlere hazirlik. Heniye, düzenledigi basin toplantisinda, yeni hükümeti önemli görevlerin bekledigini belirterek, Filistin Kurtulus Örgütü üst düzey yöneticilerini, cumhurbaskanligi ve genel seçimler için olaganüstü toplanmaya çagirdi. Heniye, Hamas'in zorluklari ve engelleri asmak için yeni hükümetle is birligi yapacagini belirtti. Heniye, taraflar arasindaki uzlasiyi "tarihi farkindalik" olarak nitelendirerek, 2007 yilindan bu yana Gazze'yi yöneten Hamas'in "büyük esneklik ve yüksek sorumluluk bilinciyle" yönetimi teslim ettigini söyledi.

ABD YAKINDAN IZLEYECEGIZ

ABD Disisleri Bakanligi Sözcüsü Jen Psaki Filistin'de uzlasi hükümetinin kurulmasiyla ilgilisoruya ‘’ Bu hükümeti eylemleriyle degerlendirecegiz’’ dedi. Kaynak: Time Türk