Karabekir'in Kizindan Sirri'ya Yanit!

Karabekir'in Kizindan Sirri'ya Yanit!

Karabekir'in Kizindan Sirri'ya Yanit!

Agri’da Pazar günü yapilan yenileme seçimini kazanarak belediye baskani olan BDP’li Sirri Sakik’in, Kazim Karabekir’in ismini sehirdeki cadde ve sokaklardan kaldiracagini açiklamasina Kazim Karabekir’in kizi Timsal Karabekir tepki gösterdi. Timsal Karabekir, “Babam, bu topraklarda yasayan insanlarin cani ve özgürlükleri için hayatini adadi. Agrili kardeslerimin bu haksizligi kabul etmeyecegine inaniyorum” dedi. Tarihçiler de Karabekir’e haksizlik yapildigi görüsünde. BDP’li Sakik, Milliyet’e verdigi röportajda, “Mustafa Muglali Kislasi da parlamentodaki tepkiler, halkimizin tepkisi nedeniyle kaldirildi. Biz, bunlara müsaade etmeyecegiz. Halka zulüm eden abideleri, her gün halkin gözünün içine soka soka; hatta Kürt çocuklari o abideleri gördüklerinde, ‘Eger çare yoksa yol çaredir’ diyerek kendilerini isyanin adresi olan daglara atiyorlarsa, barisi insa edeceksek bunlari bir an önce ortadan kaldirmaliyiz. Bu kentte buna benzer caddeler var. Kazim Karabekir gibi, onlarcasi var. Bu cografyanin ruhu ile örtüsmeyen cadde ve sokaklardir, bu tür utanç abidelerinin kaldirilmalari gerekir” demisti.

‘Insanlar arasinda ayrim yapmazdi’

Sakik’in açiklamalarina Kazim Karabekir’in kizi Timsal Karabekir’den tepki geldi. Sakik’in açiklamalarina çok üzüldügünü belirten Timsal Karabekir sunlari söyledi: “Babam, Erzurum, Kars, Agri, Sarikamis’in kurtulmasina öncülük eden komutandir. Acaba Cumhuriyet’i kuran Atatürk, Ismet, Fevzi ve Kazim Pasalar olmasa, Sakik gibiler suan belediye baskani seçilebilecek miydi? Kazim Karabekir vatansever ve inançli bir insandi. Hiçbir zaman insanlar arasinda Türk, Kürt, Arap, Çerkes diye ayrim yapmadi. Hem Ruslara, hem Ermeni çetelere karsi savasti. Yetim kalan Türk, Kürt, Ermeni çocuklara sahip çikti. Bu çocuklarin yetistirme yurtlarinda saglikli bir sekilde büyümeleri,  meslek sahibi olmalari için ugras verdi. Babam, bu topraklarda yasayan insanlarin cani ve özgürlükleri için hayatini adadi. Agrili kardeslerimin bu haksizligi kabul etmeyecegine inaniyorum.” Timsal Karabekir, Sakik’in sözlerinin “bölücü bir üslup” içerdigini savunarak sunlari dile getirdi: “Bugün Nahçivan’daki bir kisiye gidip ‘Karabekir’ deseniz, size babasi gibi sevdigini söyleyecektir. Karabekir Pasa, Kars, Agri, Sarikamis’taki Kürt kardeslerimizle birlikte omuz omuza savas verdi. Sayet bu mücadele verilmemis olsa Sakik gibi insanlar, bugün özgürce konusamazdi. Agrili kardeslerimiz, babamin hatirasina sahip çikacaktir.

‘Geçmise saygi duysun’

  Sakik ve onun gibi insanlardan hiç olmazsa geçmise saygi duymalarini isterdim. Kendisini Allah’a havale ediyorum. Sakik, babamin adini istedigi kadar caddelerden kaldirmaya kalksin. Türk halkinin kalbindeki Karabekir’i nasil kaldiracak! Ülkem adina çok üzgünüm.”

TARIHÇILER NE DIYOR?

Ihanet degilse cahillik

Prof. Dr. Ilber Ortayli (Galatasaray Üniversitesi): Kazim Karabekir Pasa, o tarihte imparatorlugun generalidir. O tarihte ideolojisinde milliyetçilikten uzak, daha çok Islamci bir tavir vardir. Dogudaki savasi, Ermenistan Cumhuriyeti Generali Antranik Pasa ile... Karabekir, böyle irkçilikla suçlanacak isim degildir. Anlasilan belediye baskani sehrin islerine politik söylemle baslamayi tercih etmis.

Prof. Dr. Cemalettin Taskiran (Gazi Üniversitesi)

: Sakik’in sözlerini, Karabekir’e yapilan en büyük haksizlik olarak görüyorum. Bu sözler ihanetten degilse, cahillik veya gafletten kaynaklaniyor. Kürtleri, Ermeni komitacilarin elinden kurtaran Karabekir’dir. Karabekir, savastan sonra Erzurum, Kars ve Sarikamis’ta çok sayida okul açarak yetim çocuklarin o dönemin sartlarinda iyi bir egitim almasini saglamistir. Karabekir Pasa, dindar bir insandi. Ancak tutucu degildi. Kürtler ile çatisma veya sorun yasamadi.

Yrd. Doç. Ali Güler (Hacettepe Üniversitesi)

: Kazim Karabekir, Dogu’da Ermeni çetelere karsi mücadele etmis, savas sonrasi ise yetim kalan Müslüman ve Ermeni çocuklara sahip çikmistir. Sakik ve temsil ettigi düsüncenin Atatürk ve Ismet Pasa’ya karsi oldugunu biliyorduk ancak, Kazim Karabekir‘e de tahammül edilememesi beni sasirtti. Karabekir Pasa, Dogu’da verdigi mücadele ile aslinda bölge halkini yani Kürtleri kurtarmis oldu. Karabekir Pasa, yetim kalan Türk, Kürt, Ermeni çocuklar için Sarikamis’ta yurt ve okullar açmis, buradan yetisen çocuklar meslek sahibi olmustur. Hatta bu çocuklarin büyük kismini askeri liselere aldirdi. Hepsinden de önemlisi Kazim Karabekir, Erzurum’da kolordu komutanligi yaptigi sirada Atatürk’e ‘Emrinizdeyim pasam’ dememis olsaydi, bugün farkli bir tarihi konusuyor olacaktik. Böyle haksiz yorum daha önce yapilmamisti.

Prof. Dr. Adem Ölmez (Medeniyet Üniversitesi)

: Sakik’in açiklamalari büyük haksizlik içeriyor. Ermeni olaylarinda sinirlari asan komutanlar olsa da Karabekir daima dikkatli davranmis, halkla bütünlesmistir. Karabekir, Milli Mücadele’nin kilit isimlerden biridir. O dönem tek düzenli ordunun komutaniydi. Bu sayede Milli Mücadele için kurulan yeni ordular sirtini Karabekir’in kuvvetlerine dayamistir. Karabekir, Rus isgali ve Ermeni çetelere karsi Agri halkiyla beraber savas vermistir. Sakik, tarihi belgelere bakacak olursa Ermenilere karsi nasil mücadele veren sivil gruplarin Kürtler ve Çerkesler oldugunu görecektir.

Prof. Dr. Engin Akarli (Tarih Vakfi Kurucu Üyesi, Istanbul Sehir Üniversitesi)

:Karabekir olmasa Dogu Anadolu’da ne Kürtler, ne de Türkler oturuyor olurdu; Kurtulus Savasi baslayamaz, Dogu cephesinde tutunamazdik. Karabekir, Kürtler ile bir sürtüsme yasamadi. Milliyetçilige yaslanan bir düsünce yapisinda oldugunu söyleyemeyiz. Muglali ile Karabekir arasinda baglanti kurulamaz. Isminin caddelerden neden sildigini açiklanmasi gerekir. O dönem verilen savasta Türkler ile Kürtler bir arada hareket etti. Karabekir, Dersim olaylarinin bastirilmasinda da yer almadi.