Kürek

Kürek

Daima fırtınalı iklimlerde yetişen ve rüzgârların tazyikinden elastikleşen bu ağaç bu vasıflarından dolayı kürek yapmaya en elverişli olanıdır. Küreklerin, bilindiği gibi kuvvetli darbelere dayanabilmesi için elastikiyet# ifetiyaç var&r. Aksi halde, kürefcler sert tü m m çaıbuifaıiir. Kürek® i§aç- Im bofc g M yıllarcsi kurutulduktan son- m ktrek yapılmaya* elverişli olurlaar. Avrupa'da kürekler içleri bof ıharak yapılır. Bu kürekler dolu küreklere nazaran çok hafif ve sağlamdırlar. Küreğin boğaz kısmı da keskin köşeli olmamalıdır. Yuvarlatılmış olmalıdır ki ay içinde kolaylıkla dönebilsin, kürek sırtı üzerine düz bir satıha yatırıldığı zaman, pala uçlarının bu satıhtan yüksekliği (kürek sırtı seviyesine nazaran 80 mm. geçmemelidir. Çifte botlardaki küçük kürekler için 60 milimetre yeterlidir. Pala genişliği de 16 santim olmalıdır.
KÜREKLERİN AĞIRLIĞI:
Küreklerin hafif olmaları bileklerin ve adalelerin yorulmamasını sağlar, ağırlıkları: Büyük kürekler 4,250 kg. Küçükler 2.250 kg.’dır. Buna bilezik ve deri kısmının ağırlıkları da dahildir. Bizim yerli küreklerimizin ağırlığı bunlann İki mislidir.
KÜREKLERİN BAKIMI:
Botlar gibi küreklere de özenle bakılmalıdır. Her idmandan dönüşte tahta kısımlar tatlı su ile yıkanmalı, iyice * güderi veya temiz bezle kurutulmalı, deri kısmındaki yağlar güzelce silinmelidir. Kayıkhanedeki yerlerine muntazam olarak yerleştirilmelidir. Zamanla verniği solan, boyası çıkan kürekleri verniklemen ve boyamalıdır

BÜYÜK KÜREKLER:
Uzunluğu 370 - 375 santimetredir. (Enternasyonal yarış botlarında 375. Gigbotlarda 370). Oturak ortasında aya kadar ufkî mesafesi olan (ki en doğrusudur) botlarda tutamak başından bileziğe kadar 110 santimetredir. Bilezikten pala sapma kadar 265 - 260 santimetre kalır. 80 cm. uzunlukta, 16 cm. genişliktedir. Büyük kürekler bayan ve çocuklar için ağır olduğundan, onlar çifte - botlarda kürek çekmelidirler. Ya da onlar için hususî kürekler imal ettirilmelidir. Bu küreklerin eb'adı erkekler için 375 - 110 - 80 - 16 iken bunlar için 365 - 110 - 80 - 15 olmalıdır.

KÜÇÜK KÜREKLER:
Skiflerde 300, gigbotlarda ise 295’ dir. Aydan kürek tutamak başına kadar 80 santimdir. Pala 60 - 62 santim uzunluğunda 16 santim genişliğindedir.