SAGLIK SEN ISTANBUL 2 NOLU SUBE BAKANI ABDULLAH KARAMANDA BASIN AÇIKLAMSI YAPTI

SAGLIK SEN ISTANBUL 2 NOLU SUBE BASKANI ABDULLAH KAHRAMAN DA  BASIN AÇIKLAMASI YAPTI.                                                    Memur-Sen Genel Baskan Vekili ve Saglik-Sen Genel Baskani Metin Memisin açiklamalarindan sonra Saglik Sen Istanbul 2 Nolu Sube Baskani Abdullah Kahraman da 3 Agustos da baslayacak toplu is görüsmeleri ile ilgili bilgelendirme amaçli Basin açiklamasi yapti.Basin açiklamasinda;FB_IMG_1438188072461

   Toplu sözlesme taleplerini bir reçete ile açikladi. Kamu Isveren Heyeti’ne emek hazimsizligi teshisinin konuldugu reçetede tedavi olarak ise, adaletsiz olmayi önleyen tablet, haksizlik yapmayi engelleyen pastil, Saglikta siddete hayir flakonu, emege saygi surubu yazildi.

3 Agustos’da Memur-Sen adina 2,5 milyon kamu görevlisi,  Saglik-Sen olarak da 500 bin saglik ve sosyal hizmet çalisani adina toplu sözlesme masasina oturacaklarini söyleyen Kahraman, aileleriyle birlikte 10 milyondan fazla kisinin yüzünü güldürecek bir sonuçla masadan kalkmak istediklerini kaydetti. Abdullah Kahramanin açikladigi taleplerin bazilari su sekilde:

·  Dagitilabilir Döner Sermaye Hesabinda Hazine Hissesi Orani %15’ten %1’e düsürülmeli Ve Döner Sermaye Tutari Komisyonun Inisiyatifinden Çikarilmalidir.

·  Pratisyen Tabip, Dis Tabibi Ve Üçüncü Basamak Saglik Tesislerinde Çalisan Uzman Hekimlerin Döner Sermaye Katsayilari Artirilmalidir.

·  Sabit Ek Ödeme Oranlari 20 Puan Artirilmalidir.

·  Sabit Ek Ödemeler Gelir Vergisinden Muaf Olmalidir.

·  4/C, Vekil Ebe Ve Hemsirelerle Kamu Görevlisi Olmayan Aile Sagligi Personeli kadroya Geçirilmelidir.

·  Üniversite Hastanelerinde Çalisanlarin Döner Sermaye Katsayilari Artirilmalidir.

·  Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanligi’nda Çalisanlara Sosyal Hizmet Tazminati verilmelidir.

·  Merkez Teskilati Çalisanlarina Döner Sermaye Verilmelidir.

·  Adli Tip Kurumu Çalisanlarinin Ek Ödeme Tavan Katsayilari Artirilmalidir.

·  Türkiye Hudut ve Sahiller Genel Müdürlügü Personeline En Yüksek Devlet Memuru Maasinin Yüzde 15’i Oraninda Ilave Özel Hizmet Tazminati Ödenmelidir

·  Hekimlerin Mecburi Hizmet Süreleri Kisaltilmalidir.

·  AFAD’a Bagli Kamplarda Misafir Edilen Yabanci Uyruklularin Yasadigi Illerde çalisanlara Ilave Ücret Verilmelidir.

·  Tüm Saglik Ve Sosyal Hizmet Çalisanlarinin Ek Göstergeleri 600 Puan Artirilmali Ve Yardimci Hizmetler Sinifi Çalisanlara da Ek Gösterge Verilmelidir.

·  Askeri Saglik Tesislerinde Çalisanlara Saglik Hizmeti Tazminati Verilmelidir.

·  Uzman Hemsire Ve Uzman Ebelerin Ücretleri Artirilmalidir.

·  Kamu Hastane Birlikleri’ndeki Tabip Disi Sözlesmeli Yöneticilere Sabit Ek Ödeme verilmelidir.

·  Üniversite ve Adli Tip Kurumu’ndaki Hekimlere Garanti Gelir Verilmelidir.

·  Gece Nöbeti Ücretleri Yüzde 20 Artirimli Ödenmelidir.

·  Saglik Çalisanlarina Ücretsiz Kres Hizmeti Verilmelidir.

·  Yemek Servisi Bulunmayan Yerlerdeki Personele Ve 112’lere Nakdi Yemek Yardimi yapilmalidir.

·  Riskli Birimlerin Kapsaminin Genisletilmeli Ve Komisyonlarda Görevli Çalisanlara Ek Puan Verilmelidir.

·  Tip Bayrami ve Sosyal Hizmetler Günü’nde Hizmet Kolumuzdaki Tüm Çalisanlara Ikramiye Verilmelidir.

·  Saglik Çalisanlarina Siddet Uygulayanin Saglik Giderleri, 6 Ay Süre Ile SGK Tarafindan Degil, Bizzat Siddet Uygulayan Kisi Tarafindan Ödenmelidir.

KADROYA GEÇIS

§   KIT’ler ve kamuda çalisan, memur isi yapan fakat memur olmayan personelin KIT’lerde 2 sayili cetvele, diger kamu kurumlarinda çalisanlarin memuriyet kadrolarina geçirilmesinin saglanmasi, §   4/B statüsünde görev yapan personel ile 4/C’li personele kadro verilmesi, 4/C’li personelin 4/A ya da sözlesmeli olarak kadro almasinin saglanmasi Diger Talepler

§   Mahkeme kararlari çerçevesinde 4/C’li personelin ek ödemeden yararlanmasi §   KIT’lerde temel ücret gruplarinin 5 ten 3 e indirilmesi ve yeniden düzenlenmesi §   Sözlesmeli personelin izinlerinin ertesi yila devredilmesi §   Isçilikte geçen sürelerin kazanilmis hak ayliginda degerlendirilmesi Önümüzdeki hafta baslayacak olan Toplu Sözlesme sürecinin, genel seçimlerin hemen sonrasina gelmesi ve seçim sonuçlarina dayali bir hükümetin olusmamasi nedeniyle farkli bir atmosferde geçecegini  Kamu görevlilerinin paylarini alacagi kasa, toplu sözlesmeyi düzenleyen yasa, toplu sözlesme müzakerelerinin yürütülecegi masa, Memur-Sen’in de kamu görevlilerine daha çok kazanim üretecek tasa oldugunu dile getirerek, “Güçlü devlet, güçlü kamu personelini gerektirir. Güçlü kamu personeli ise emeginin hakki olan ekmegi almakla mümkündür. Bu noktada, hükümete, kamu isverenine kamu görevlilerinin refahini artiracak tekliflerle masaya gelmek sorumlulugu düsüyor. Toplu Sözlesme büyük bir firsat. Hükümet ve Kamu Isveren Heyetine buradan sesleniyoruz. Kamu görevlilerinin refahini artirma, gelismislik düzeylerini yükseltme startini gelin 3 Agustos’ta birlikte verelim. Kamu görevlilerinin maaslarinda yapilacak artis, tulumbayi çalistirmak için dökülecek su hükmündedir. Tulumbadan su gelmeye basladiginda o su tekrar kaynagina geri döner. Bu yüzden, bu toplu sözlesmeyi kamu görevlilerine ve emeklilere yönelik “sosyal tesvik paketi” olacak sekilde mutabakatla baglayip sözlesme imzalayalim” diyerek sözlerini noktaladi.