Cilt Bakımı | karma cilt temizliği

Cilt Bakımı |  karma cilt temizliği
 Çoğu insanın cildi karma cilde yakındır. 'T' bölgesi; yani alın, burun ve çene bölgesi yağlı, göz çevresi ve yanaklar ise kurudur. Karma ciltler için uygun bakım ürünü bulmak zordur. Dengesi bozulur. Örneğin, ağır bir nemlendirici kullanıldığında cilt hemen sivilcelenir. Tahriş edici bir temizleyici kullanılırsa, yanaklar pullanır. En doğru çözüm; her bölge için ayrı ürünler kullanmaktır.
Karma cilt dediğimiz cilt tipi yanak bölgesi kuru, T bölgesi dediğimiz yani burun, alın ve çene bölgesi ise yağlı olan cilt tiplerini içerir. Peki karma ciltler nasıl bakım gerektirir? İşte önerilerimiz;
Bu tip deri, kuru ve yağlı alanları birlikte içerir. Karma cilt, iki farklı deri tipinin karışımı olduğundan, özenli bakım gerektirir. Genellikle alın, burun ve çene yağlı iken; yanaklar, ağız ve göz çevresi kurudur. Bu cilt tipine sık rastlanılır. Kuru bölgelere kuru cilt bakım önerileri uygulanırken; yağlı bölümlere de yağlı cilt bakımı uygulanır.Karma ciltler, yağlı veya kuru ciltlere nazaran daha az sorunludur. Yani en ideal cilt tipi diyebiliriz. Fakat karma ciltlerinde elbet bakıma ihtiyacı var. Şayet yüzünüzde T bölgesi yağlı, geri kalan yerler kuru ise karma bir cildiniz var.
Karma Ciltler İçin Maskeler:
1-Bal, yoğurt ve mısır unu ( hepsinden de birer tatlı kaşığı ), iyice karıştırılır ve cilde sürülür. yirmi dakika ciltte bekletildikten sonra cilt yıkanır. Bu maske, karma ciltler için uygundur, aynı zamanda siyah noktaları yok eder.
2-Maden suyuna birkaç damla limon sıkın ve buz kalıbına döküp buzdolabına koyun. Bu buz kalıplarını yüzünüze sürebilirsiniz.
3-Limon, havuç, salatalık, su teresi, elma ve maydanozu sıkıp cildinize sürün. 5 dakika kadar bekleyip, ılık su ile yıkayın.
4-Karma ciltlere elma suyu da sürebilirsiniz. Elma suyu, cildin gözeneklerini sıkılaştırır.
5-İki yemek kaşığı gül yaprağı, bir tatlı kaşığı bal ve yeteri kadar gül suyunu karıştırın. Bu karışımı yüzünüze sürün ve on beş dakika bekleyin. Ardından durulayın. Bu maskenin cildinize etkisini göreceksiniz.
6-Üzümü sıkıp suyunu damla damla iki kahve kaşığı nemlendirici kremin içine katın. Maskeyi yüzünüze sürüp on dakika bekletin. Haftada iki kez uygulayabilirsiniz.
7-Kil, iki damla zeytinyağı ve limon suyunu iyice karıştırın. Karışımı özellikle yağlı bölgelere sürebilirsiniz. On beş dakika kadar bekleyip, cildinizi yıkayın.
8-Bir kahve kaşığı elmanın içini iyice ezerek iki kahve kaşığı nemlendirici kremle karıştırın ve yirmi dakika yüzünüzde bırakın. Haftada iki kez uygulayabilirsiniz.
9-Taze bir yumurtanın sarısını iki kahve kaşığı nemlendirici kremle karıştırın ve kalın bir tabaka halinde yüzünüze sürün. Yirmi dakika bekletin. Bu maskeyi haftada iki kez uygulayabilirsiniz.
10-Bir tatlı kaşığı bira mayası ve bir tatlı kaşığı ılıtılmış sütün içinde eritilir. Karışım bir saat serin bir yerde bekletilir. Mayalandıktan sonrada tüm yüze sürülür.On dakika kadar ciltte bekletilir ve durulanır.
11-Rendelenmiş bir elma, çok az miktarda süt ile pişirilip ılık iken yüze sürülür. Maske kuruyunca, yüzünüzü gülsuyuna batırılmış bir parça pamukla silerek temizleyin.