Cilt Bakımı | sivilce tedavisi

Cilt Bakımı |  sivilce tedavisi
 Sivilce izlerinin tedavisinin zor olmasının temel nedeni iz dokularının biyolojik yapısıdır. Cilt izlerinin temel yapısını sert dokular oluşturur. Bu dokulara ilaç yöntemiyle ulaşmak oldukça güçtür. Cerrahi tedaviler ise kısıtlıdır. Asıl amaç bu sert ve zor etki edilen dokuyu eritip yerine yeni doku oluşturmaya çalışmaktır. Sivilceler tedavi edildikten sonra eğer ciltte çukurluklar, izler kaldıysa lazer tedavisi yapılabilir.Bir çok lazerle tedavi şekli vardır. Genel olarak lazer tedavisi ile izler %50 ile %80 arası düzeltilebilir.
Doktorunuzun vermiş olduğu kremler yüzdeki yağ hücrelerini açar ve tıkanıklıkların oluşmasını engeller.Böylece tekrar sivilce oluşmasını da engellemiş olur.Sivilce oluşmasının en önemli  nedeni sert sivilcelerin sıkılmaya çalışılması.Sıkıldığı zaman  lekelerde bu şekilde çukurluklar,izler ve renk değişiklikleri olabiliyor.
 
SİVİLCE (AKNE) TEDAVİSİ
Sivilce (akne) tedavisi
Hafif sivilce (akne)lerde tedavi: Hafif sivilceler veya siyah noktalar  jel, losyon ve kremlerle tedavi edilir. Yüzünüzü hafif bir temizleyici jel ile günde iki kez yıkayınız. Sivilce (akne) ürünlerini sadece sivilce (akne) üzerlerine nokta halinde değil, tüm etkilenen alanlara yayarak uygulayın. Sivilce (siyah noktaların) tedavi ilaçları, ilk 2-4 hafta kuruluk yaratabilir. Sivilce (siyah noktaları) artabilir. Zamanla cilt bu reaksiyonları göstermez.
Sivilce (akne) tedavileri cildi hassaslaştırır. Bu nedenle sivilce (akne) tedavilerinde güneş lekesi oluşma riski artar. Bu nedenle, sabahları sivilce (akne)li ciltlere uygun, yağsız, en az 30 faktörlü güneşten koruyucu kullanılmalıdır. Güneşten koruyucular aynı  zamanda cildi nemlendirerek cilt tahrişini engeller.
Sivilce (akne) ilaçlarının neden olduğu kuruluk ve tahrişi azaltmak için, akşamları cilt temizliğinden sonra yağsız bir nemlendirici kullanılmalıdır. Yağlı kozmetikler, yağlı fondoten, yağlı krem ve yağlı güneşten koruyucular kullanılmamalıdır. İyileşme 2-4 ay arasında ortaya çıkar. Şiddetli tahrişlerde tedavi bırakılmalı, doktorunuzla görüşülmelidir. Hafif derecedeki sivilce (akne)lerde, genellikle cilde sürülerek kullanılan (topikal) ilaçlar kullanılır
Cilde  sürülerek uygulanan sivilce (akne) ilaçları
-        Antiseptik deri temizleyicileri
-        Benzoyl peroxide
-        Azelaik asit
-        Antibiotikler: clindamisin, eritromisin, sodium sulfacetamide, nadifloxasin
-        Retinoidler: tretinoin, adapalene, tazorac, isotretinoin
-        Niacinamide içeren ürünler
-        Salisilik asitli ve meyve asitli  ürünler
 
Orta dereceli sivilce (akne)lerde tedavi:
Orta dereceli sivilce tedavisinde, hafif derecedeki sivilce tedavisinde cilde sürülerek kullanılan ilaçların yanı sıra, oral (ağız yoluyla alınan) tedaviler de uygulanır.
Sivilce (akne) tedavisinde ağız yoluyla tedavi ne zaman gerekir?
-        Yaygın sivilce (akne)lenme
-        Ağrılı, derin papül ve nodüller
-        Sivilce (akne) sonrası koyu leke ve derin izlerin kalması
-        Moral bozukluğu
Ağız yoluyla kullanılan antibiyotikler çeşitlidir: Tetrasiklin, eritromisin,  doksisiklin, azitromisin,  roxithromycin, trimethoprim-sulfamethoxazole vb. Sadece kadınlarda ağız yoluyla kullanılan östrojen ve antiandrojen tedaviler: Cyproterone acetate, sprinololakton, doğum kontrol hapları vb. Tedaviye dirençli sivilce (akne)de, isotretinoin önerilebilir
 
Şiddetli sivilce (akne)lerde tedavi: Şiddetli sivilce (siyah noktalarda), ağızdan ilaçlarla tedavi edilir. Hasta mutlaka dermatolog kontrolünde olmalıdır.
Pek çok hasta oral isotretinoin ile tedavi edilir. Bu tedavi hasta için uygun değilse; topikal tedaviler, uzun süreli antibiyotikler ve kadınlarda antiandrojenler tedavide kullanılabilir.