Akıl Okuyan Bebekler


Bebekler duyguları okumak konusunda o kadar yeteneklidir ki uzmanlar bunu akıl okumaya eş değer bulmaktadır.

Bebek Beyni İçerisinde Bakın Neler Var!

İngiliz bilim insanları, bebeklerde insan beyninin nasıl geliştiğini adım adım açıklayan bir rapor hazırladı. Gelişen İnsan Konektom Projesi uzmanları, dünyanın her yerinden gelen araştırma verilerinin, sağlıklı büyümenin gerçekten ne demek olduğunu anlatabileceği düşüncesindeler.

King’s College London, Imperial College London ve Oxford Üniversitesi ekibi, görevlerinin inanılmaz derecede zorlu olduğunu söylüyor. Yenidoğan beyinleri; küçük bir mandalina boyutlarında olup, trilyonlarca sinir bağlantısı bulunduruyor.Bilim adamları, doğumundan birkaç gün sonra 40 bebeği tarayarak topladıkları verileri yayınladı. Araştırmacı Prof. David Edwards: “Yeni ebeveynlerin bebeklerinin beyinlerini taramamıza izin vermelerini istemek büyük bir sorumluluktu. Bebeklere yaptığımız beyin taraması oldukça güvenli, radyasyon veya X-ışınları içermiyor. Bu çalışmaya katılan ailelere bilime büyük katkıda bulunduklarını söylemeliyim.” diye belirtti.

Araştırmacıların planı; rahimde hala büyüyen bebeklerin yanı sıra çok sayıda yenidoğan taraması yapmak. Ardından, insan beyni bağlantılarının dinamik bir haritası da oluşturulacak. Prof. Edwards, “Verilerin çok olması, beyin gelişiminde normal ve anormal olanı inceleyebileceğimiz anlamına gelecektir. Bu sonuçlar doğrultusunda önemli soruları cevaplamaya başlayabiliriz. Örneğin; bebekler erken doğduğunda beyinde ne gibi değişiklikler olabilir veya otizmi olan çocuklarda beyin nasıl farklı gelişir gibi.” belirterek çalışmanın gelecek için nerelerde kullanılabileceğini anlattı.

14.9 milyon euro değerindeki Avrupa Araştırma Konseyi yardımı ile finanse edilen çalışmanın tamamlanması birkaç yıl alacak. Çalışma bitiminde toplanan bebek beyin gelişim görüntülerinin şimdiye kadarki en geniş kapsamlı ve en kaliteli görüntüler olması bekleniyor.

Rate this post
Rate this post

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*