ANOREXİA NERVOSA

ANOREXİA NERVOSA
Ergenlik çağının ortalarında, 15 yaşında olan her 150 kişiden 1 kişide etkisini göstermektedir. Anoreksiya hemen hemen her gencin problemi olan zayıf olmak düşüncesi ve her gün yapılan diyetlerle başlar. Anoreksiya nevroza hastalarında ortaya çıkan en ciddi zorluk, hastaların %20’ sinden fazlasının durumları sonucu ölümle sonuçlanmasıdır. Ayrıca kemiklerin kolay kırılması ve kas zayıflığı da karşılaşılan diğer durumlardır. Şişmanlama korkusu, hastalan kilolarını korumak için daha farklı zayıflama yöntemlerine başvurmasına sebep verebilir. Mesela gereğinden fazla egzersiz yapma ve zayıflatıcı haplan kullanmak.

 

UYGUN KİLO HESABI
İdeal Kilonuz = Standart değer x boy(m)x2 ÖRNEK: 1.65m boyunda 40 yaşında erkek iseniz ideal kilonuz?
HESAP: İdeal kilonuz=21 x (1.65)x2=57

 

 

DÜZENSİZ BESLENEN İNSANLARIN ÖZELLİKLERİ

– Kardeşlen vardır. – Gelir düzeyi iyi ve ailesindeki kişiler başanlıdır. – Genç kızlar beyaz tenlidir.

 

PEKİ NASIL BESLENECEĞİZ?

Bir besin yediğimizde sadece besin öğelerini değil, gıdayı tüketiriz.Fakat ihtiyaç duyduğumuz günlük gıdalar yaş,cinsiyet ve yaptığımız işe bağlı olarak değişir. Tek çeşit ^ gıdadan beslenirsek organizmamız bozulur. Bu dengeyi aldığımız gıdalardan sağlamalıyız.
Son yıllarda çok çeşitli olarak üretilen kalorisi azaltılmış gıdalar, insanların daha kolay bir beslenme seçmesini sağlamamalıdır.
r Çünkü light diye adlandırılan bu gıdaların bazıları az da olsa kafein ve nikotin içeri mektedir.Ve bunlar sürekli alınırsa vücutta birikir.

Rate this post
Rate this post

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*