ikinciel arabaların en ucuz zamanı

ikinciel arabaların en ucuz zamanı

ikinciel otomobilim

ikinciel otomobilim

Kış döneminin, kullanılmış otomobil pazarı için genelde durgun geçtiğini hatırlatan ikinci el oto galericileri, altın ve döviz kurlarındaki hareketlilik ile soğuk kış aylarında diğer temel ihtiyaç harcamalarındaki artışın da etkisiyle tüketicilerin araba alımını ötelediğini vurguladı. Bursa Oto Galericileri Sitesi (Oto-Koop) Başkanı Rasim Hazar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sıfır araç fiyatlarının 2014 yılı başında döviz kuru ve ÖTV’deki artışın ardından ciddi oranda zamlandığını, bunun etkisiyle Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarının, geçen sene yüzde 10 daraldığını hatırlattı. Hazar, bu tablo karşısında ikinci el oto pazarının, fiyat avantajı sayesinde geçen yıl tüketicilerin tercihi haline geldiğini ancak geçen aralıktan başlayarak son iki aydır durgunluk sinyalleri verdiğini vurguladı.

Bunun birçok nedeni olabileceğini ifade eden Hazar, şöyle konuştu:

“Durgunluğun ilk sinyallerini aralık ayında aldık ama ocak ayında iyice belirginleşti. Beklentimiz; yeni yılın ilk çeyreğinin böyle geçeceği, nisandan başlayarak bahar aylarıyla pazarın hareketleneceği yönünde. Zaten kış dönemi, kullanılmış otomobil pazarı için genelde durgun geçer ancak altın ve döviz kurlarındaki hareketlilik ile soğuk kış aylarında diğer temel ihtiyaç harcamalarındaki artışın da etkisiyle tüketiciler mevcut durumunu korumayı tercih ediyor ve araba alımını öteliyor.”

SENETLE 12 AYA KADAR VADE

Hazar, ikinci el oto pazarında peşin alımların yok denecek kadar az olduğunu, daha çok senet ile alışveriş yapıldığını belirterek, senetle 12 aya kadar vadeli satış imkanı sunulduğunu söyledi. Bankalardan kredi alma konusunda sıkıntı yaşayan tüketicilerin genelde bu yolu tercih ettiğini aktaran Hazar, daha çok, fiyatı 15 milyar liraya kadar olan araçların satıldığını dile getirdi.İnternet ve açık oto pazarlarında yapılan kayıt dışı satışlara da değinen Hazar, bu tür satışların devleti sürekli mağdur ettiğini, zaman zaman da vatandaşları çaresiz bıraktığını bildirdi. Rasim Hazar, ikinci el araç almayı planlayan vatandaşları, dolandırıcılık mağduru olmaması için mutlaka muhatap bulacakları galerilerden alışveriş yapmaları konusunda uyardı.

Rate this post
Rate this post

2 yorum

  1. evet sana 2500 e verirsem çok iyi olurum şimdi senin gözünde değilmi ben bu arabayı 2 ay önce en az 10 araba gezerek bunu aldım 2 ortak lı sonra ortak ayrıldı parasını istemekte arabadaki hakkını vereceğim 2 ay önce ki piyasasına göre 30.850 tl ye aldık o zaman 26 ya bile vardı ama hasar kayıtlı araçlar bizde hasarsız arac isterken bunu bulduk aldık problemsiz olsun diye ama satmak zorundayım bu kadarda indim fiyatını ve ortak olduğundan bu karar alındı ortağın araba piyasasından anlamayan ve köyden gelen ve şöförlüğü bile olmayan biri olarak neden 2 ay sonra yaklaşık 4.000 tl düşüge gittiğinin sitemini çeker ken bir de sana 25000 e vermedik diye havamıza bile yorum yaptın dilersen bak orada numaram var arayabilirsin havamızın olup olmadığını kontrol edersin mesajla nasıl anladın havalı olduğumuzu medyummusun .

  2. Merhaba yukarida bir yorumda bir broadway icin onlere olur arkalariniz torsiyonlu demissiniz saygi duydum , fakat vosvosa olmaz diyip kestirip atmanizi anlayamadim vosvosun onler disk arkalar torsiyonludur. Onlerin dingilli oldugu modellerinde ise drop spendle isimli bir parca ile alcaltma yapiliyor zaten . Sonuc olarak vosvosa coilover olur hem de sizin 2-3 yil once verdiginiz fiyatlara 2015 yilinda bile olur . İyi gunler

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*