izmir 2020 expoda elendi.

Haber: İzmir EXPO 2020'de Elendi

 

 

 

 

İZMİR’E 36 PUAN

4 kentin yarıştığı oylamada İzmir 36 puanla elendi. Finalde Dubai ve Ekaterinburg yarışacak.

İLK ELENEN Sao Paulo OLDU

EXPO 2020 oylamasının ikinci turunda İzmir elendi. İlk turda Dubai 77, Ekaterinburg 39, İzmir 33, Sao Paolo 13 oy aldı. İlk tur sonucuna göre Sao Paulo elendi. Bu sonuçla Dubai, Ekaterinburg ve İzmir ise ikinci turda yarışmaya hak kazanmıştı.

İKİNCİ TURDA İZMİR ELENDİ

İkinci turda ise Dubai 81, Ekaterinburg 41 aldı. İzmir ise 36 oyda kalarak elendi. Dubai ve Ekaterinburg EXPO 2020 için yarışmaya devam ediyor.

İZMİR’DE HÜZÜN VAR

İzmir’in EXPO 2020 oylamasının ikinci turunda elenmesi şehirde üzüntüyle karşılandı.

İzmirli iş adamları oylamayı Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın (EBSO) meclis toplantısında kurulan dev ekrandan takip etti.

İlk turda Brezilya’nın aday şehri Sao Paulo ‘nun elenmesiyle heyecanlanan İzmirliler, İzmir‘in yarıştan nasıl birinci çıkacağına dair yorumlarını birbirleriyle paylaştı. İkinci turdan ikinci şehir olunması halinde İzmir‘in EXPO’yu kazanacağını ifade eden iş adamları, ikinci tur sonucunu heyecanla bekledi. İkinci turda İzmir‘in 36 oy ile elenmesi oylamayı izleyenleri üzdü.

GÜN BOYU NELER YAŞANDI:

İzmir’in ikinci kez aday olduğu dünyanın en önemli organizasyonlarından EXPO’nun 2020 yılında hangi şehirde düzenleneceğinin belirleneceği Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) Genel Kurul toplantısı, Paris’teki OECD binasında başladı.

SIKI GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI

167 üye ülkeden delegelerin katıldığı genel kurulda sıkı güvenlik önlemleri dikkati çekti. Sınırlı akreditasyon nedeniyle yaka ve kimlik kartları kontrol edilen ziyaretçiler genel kurulun yapılacağı bölüme alınırken diğer ziyaretçiler lobi bölümünde bekletildi.

OECD binasında 167 üye ülke delegesinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda sırasıyla Dubai, Sao Paulo, Ekaterinburg ve İzmir sunum yaptı.

Defne Samyeli’nin moderatörlüğünü yaptığı sunumda konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmir‘in binlerce yıllık tarihi olan bir kent olduğunu, birçok uygarlığı ağırladığını, farklı etnik kökenler ve dinleri barındırdığını belirterek, Meryam Ana Evi ve İslam düşünürlerinin bu kentte bulunduğunu kaydetti.

SON 10 YILDA ÖNEMLİ DÖNÜŞÜM

Doğa, turizm ve sağlığın merkezi olan kentin ticaret, sanayi ve tarımın da kalbinde yer aldığına işaret eden Yıldırım, Victor Hugo’nun İzmir için “kentlerin prensesi” dediğine dikkat çekerek kentin son 10 yılda önemli bir dönüşüm yaşadığını ifade etti.

Yıldırım, “Artık karar vermenin vakti geldi. Bugünkü oylarınızın adil bir sonuca yol açacağını biliyorum” dedi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, EXPO’nun vizyon ve amacının dünyanın dört bir yanında kalıcı etkiler bırakmak olduğuna dikkati çekerek, “Bugünkü seçiminiz benzer 4 kent arasından bir seçim değildir, bugün vereceğiniz karar BIE’nin misyonuna ve EXPO vizyonuna en uygun tema ve şehri belirleyecektir. Herkes için sağlık diyoruz, tüm dünyanın hakkaniyetli ve ulaşılabilir sağlık hizmeti alması hakkı olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyoruz” şeklinde konuştu.

“DÜNYAYI KUCAKLAMAYA HAZIRIZ”

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir‘in 2005 yılında düzenlediği UNIVERSIADE etkinliğinin, organizatör kuruluşlar tarafından dünyanın en başarılısı olarak gösterildiğine değindi.

İzmir’in 2015 adaylık sürecinden çok şey öğrendiğini, mükemmel bir EXPO düzenlemenin reçetesini bildiklerini anlatan Kocaoğlu, “Tüm dünyayı kucaklamaya hazırız. Tüm ülkelerin ve 35 milyon ziyaretçinin yer alacağı mükemmel bir organizasyonu vadediyoruz. Misafirlerimizi rüya gibi bir atmosferde karşılayacağız, tarihteki en etkileyeci EXPO alanını hazırlıyoruz. İnciraltı’nda kalıcı sağlık ve turizm bölgesi yaratıyoruz” diye konuştu.

Sunumda konuşan beyin üzerindeki araştırmalarıyla tanınan Ordinaryüs Prof. Dr. Onur Güntürkün de bir konuşma yaparak İzmir‘in tarihsel zenginliği ve sağlık alanındaki gücüne dikkat çekti. Güntürkün, İzmir‘in engelli dostu bir kent olduğunu söyleyerek delegelerden destek istedi.

BAŞBAKAN’DAN VİDEO SÜRPRİZİ

Sunumda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın video mesajı da yayınlandı. Başbakan Erdoğan, mesajında EXPO 2020’nin tüm Ortadoğu, Akdeniz, Balkanlar ve Kafkasya için büyük önem taşıdığını, 48 ülke ve 1,5 milyar insana 3 saatlik mesafede olması nedeniyle İzmir‘in EXPO 2020 için son derece ideal olduğunu söyledi. Erdoğan, mesajında hükümet olarak EXPO için tüm imkanları seferber ettiklerini de belirterek”İzmir’den desteğinizi esirgemeyin, herkes için sağlık idealini gelin birlikte gerçekleştirelim” dedi.

Sunumda adaylık çalışmaları kapsamında Hindistan’da yaptırılan eğitim merkezi hakkında bilgi veren bir film ile İzmir‘in tarihten bu yana sağlık merkezi olduğunu anlatan bir film ile “Biz Hazırız” sloganıyla hazırlanan film gösterildi. Özellikle son film, izleyicilerden yoğun alkış aldı.

DİĞER SUNUMLAR

Birleşik Arap Emirlikleri adına toplantının ilk sunumu yapan Dubai, “Düşünceleri Birleştirmek ve Geleceği Yaratmak” temasını anlattı. Dubai’de düzenlenecek bir EXPO’nun ulaşım kolaylığı ve hinterland nedeniyle 2 milyar nüfusa hitab edeceğinin savunulduğu sunumda ülkenin ekonomik istikrarı vurgulandı.

Brezilya adına yarışan Sao Paulo ise Latin Amerika’nın daha önce EXPO düzenlemediğine işaret ederek, diğer farkı etnik unsurlar tarafından kurulmuş olan kentin global alanda etkin olan sorunlardan arınmış olduğu belirtildi. Sao Paulo‘nun sunumu sırasında Brezilyalı ünlü sanatçı Gilberto Gil, gitarıyla bir şarkı seslendirdi.

EXPO 2020’ye “Küresel Zihin” ana temasıyla aday olan Ekaterinburg ise küreselleşmenin gelişmekte olan ülkelere olumsuz etkilerine dikkati çekti. Ekaterinburg’da bu konuda bir Küresel Zihin Üniversitesi oluşturma fikrini ortaya attı. Sunumda Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev’in video mesajı yayınladı.

Genel Kurul’un öğleden sonraki oturumunda TSİ 15.30’da oylamaya geçilecek.

KOCAOĞLU: EXPO’YU TÜRKİYE’YE GETİRECEĞİZ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, EXPO 2020 için en uygun aday olduklarını belirterek, bu organizasyonu Türkiye‘ye getireceklerine inandıklarını bildirdi.

“EN DENEYİMLİ ADAY İZMİR”

Sunum öncesi AA muhabirine açıklamalarda bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise İzmir‘in 2005 yılından bu yana EXPO’ya hazırlandığını, adaylar arasında en deneyimli ekip olduklarını belirtti.

İzmir hangi kritere bakarsanız bakın daha avantajlıdır” diyen Kocaoğlu, kent güvenliği, doğal güzellikler, tarihi zenginlik, insanların EXPO organizasyonuna yatkınlığı ve EXPO felsefesine uyum konusunda diğer adaylardan daha iyi olduklarını söyledi.

Kocaoğlu, “İzmir’in en iyi aday olduğunun BIE delegelerince de onaylanmasını bekliyoruz. Bunun için çok çalıştık. Başaracağımıza inanıyoruz, vicdanen müsterihiz, elimizden geleni yaptık” dedi.

Dün düzenlenen resepsiyona katılımın çok iyi olduğunu, aldıkları geri dönüşlerin moral verdiğini de anlatan Kocaoğlu, bugünü zaferle tamamlamak istediklerini kaydetti.

Rate this post
Rate this post

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*