ÇOCUKLAR VE GENÇLER NASIL BESLENMELİ

İLK ADIM VE OKUL ÇAĞINDAKİ ÇOCUKLAR NASIL BESLENMELİ?

araştırmacı gençler

araştırmacı gençler

Bu çağlar da çocuğun yiyeceklerle oyun oynamasına izin verilmeli ,ama yiyeceklerin oyun için değil yemek için olduğu belirtilmelidir. Okulun ilk yılları çocuğun psikolojisinde önemli yer tutmaktadır.Bazen iştahsız olabilirler; sakın endişeye kapılmayın.

ÇOCUKLAR VE GENÇLER NASIL BESLENMELİ
3-6 yaş arasındaki çocuklarda pratik yemekler önde gelir.Vitamin ve mineral ihtiyacı, sebze ve meyvelerden karşılanmalıdır. Çocukların enerjisi değişiklik gösterir Bu değişiklik ise çocuğa uygun gıda verilmesi ile ayarlanır. Ama yağ oranı az gıdalar verilmelidir.
6-12 Yaş arası çocuklar ise yetişkinlerin yediğinin yarısını veya azaltılmış olarak alırlar.Çocuklarda 9 yaşından sonra cinsiyete bağlı olarak enerji farklılığı oluşur.
12-18 yaş arasındaki çocuk ve gençler enerji bakımından yetişkinlerin üzerinde tam gıda alırlar. Çocuklarda sıvı ihtiyacı enerji ihtiyacından yüksektir.Çocuklar için süt iyi bir sıvı kaynağıdır. İçerisindeki Ca ve B2 vitamini çocukların iyi bir beslenme kaynağıdır.
OKUL ÇAĞINDAKİ ÇOCUKLARIN BESLENMESİ
a. Kullandığımız kumanya önemlidir.Kullandığımız kahvaltılıklar kolay açılır olmalı, bir sonraki öğün için isteksizlik oluşturmamalıdır. b. Çocuğu zorlamayın. c. Tüm enerji maddelerini tam olarak yemesini sağlayın. d. Kahvaltı yeterli ve çok sağlam olmalıdır.
ÇOCUKLUKTA KÖTÜ BESLENİRSEK NELER OLUR?
MARASMUS:
Protein-enerji yetersizliğinin yol açtığı bir hastalıktır.Anne sütünün yetersizliği,verilen ek gıdaların eksikliği,yada hiç verilmeyişi veya verilip fakat kalitesiz oluşu gibi nedenlerle oluşur. Çocuk zayıflamaya başlar.
32
Büyüme durur. Dokular tamamen kaybolur.Ve aşırı zayıflar. Kolay hasta olur.
KUVAŞİOKOR:
Enerji yönünden yeterli,protein yönünden yetersizdir.Protein ihtiyacı karşılanmadığı için büyüme geriler.Sinir ve davranış bozukluğu ,saç ve cilt renginde değişme,kanda albumin azalır ve ödem oluşur.

Rate this post
Rate this post

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*