Gebe ve Emzikli Dönemde Kadının Beslenmesi

Gebe ve Emzikli Dönemde Kadının Beslenmesi

 

Gebelikte beslenme hem anneyi hem de bebeği etkiler.Gebe bir kadın fazla enerjiye ihtiyaç duyduğundan, yüksek besin değerli gıdalar tüket- melidir.Az gıda ile beslenen kadınların bebekleri normalin altında bir kiloyla doğarlar. Bu bebekler büyümek için çok besine ihtiyaç duyarlar ve yine bu bebekler çok çabuk hastalanırlar.
Gebelikte alınması gereken besinler:
Protein:. Gebe kadın günde yarım kg süt içmelidir. Eğer bitkisel gıdalar tüketiyorsa, bitkisel proteinleri farklı gıdalardan almalıdır.
Demir: Gebe ve çok doğum yapmış olan kadınlarda demir eksikliği anemisi çok sık görülür. Bu nedenle gebelikte 4,5-5 aylık olduktan sonra doktor kontrolünde demir takviyesi almalıdır.

 

Kalsiyum: Eğer günde yarım kg süt alıyorsa Ca takviyesine gerek kalmaz.Ama bizde süt içmek pek yaygın olmadığından 4,5-5 aydan sonra Ca tuzlan alınmalıdır.Bu tuzlar bebeğe faydasının yanı sıra, annenin diş ve kemiklerini de korur.
Vitamin: Eğer dengeli besleniyorsa ayrı bir vitamin takviyesine gerek yoktur.Fakat takviye gerekirse gebeliğin ikinci yarısında günde 300-900 mg kadar takviye edilir.
Flor: Bebeğin dişlerinin çürümeye karşı dayanıklı olması için gebenin içme suyuna ekleyip yada direkt verilir.Fakat siyah çayda yoğun olarak flor bulunur.
29
GEBE KADINA ÖNEMLİ TAVSİYELER
* Sağlınızı bozmayacak ama kilo alınabilecek şekilde yiyin. Mutlaka et , süt, sebze, meyve bulundurun. * Her gün 3 su bardağı her öğün arası yada öğünlerde az yağlı yada yağsız süt için. * Gaz yapıcı yiyecekler yemeyin. * Su başta olmak üzere sıvı gıdalar tüketin. * Gebelikte tuzada ihtiyaç olacağından yemeklerinizde tat vermek için sadece tuz kullanın. * Çay ,kahve, kola gibi içecekleri en fazla 2-3 bardak olacak şekilde tüketmeliyiz. * Alkollü içeceklerden bebek ve kendi sağlınız için uzak durun.
ANNE SÜTÜNÜN YARARLARI
* Dünyada en besleyici süt anne sütüdür. * Zararlı mikroorganizma bulaşma riski azdır. * Bebeğin psikolojisi için önemlidir. * Alerji riski azdır. * İlk süt hastalıklara karşı korur.

SÜT ÇOCUĞUNUN BESLENMESİ
* Yemekler,kaliteli sebze ve meyveden hazırlanmalı. * Yiyecekler, püre yada posası çıkarılarak bebeğe verilmeli. * 12 aylık olana kadar şeker veya tuz verilmemeli. * Gıdalar herhangi bir mikroorganizma tehlikesi olacağından oda sıcaklığında bekletilmemeli. * Isıya hassas olan besin maddeleri kaybolacağından gıdalar fazla pişirilmemeli.
* AMA HEPSİNDEN ÖNEMLİSİ TÜM BUNLARA BAŞLAMADAN ÖNCE ELLER MUTLAKA YIKANMALIDIR……
BEBEK SÜTTEN NASIL KESİLİR?

EMZİRMEDEN KESİLDİ PEKİ YA SONRA
* Çocuğun yiyeceklerini tamamen bitirmesi için zorlamayın, * 1 yaşından sonra sofrada pişen her yemekten yiyebilir, * Sabah,öğle,akşam öğünleri yeterlidir; ama ek olarak ikindide hafif örn: kahvaltı türü yiyecekler verilebilir. * Bu öğünler arası kesinlikle ek bişeyler yiyip içmesine izin vermeyin, * Bebeğin yemeğinin sıcaklığına b’akmak için kaşığı önce kendi ağzınıza, sonrada bebeğin ağzına vermeyin. Çünkü bebeğin dişleri yeni çıkmaktadır. Eğer böyle yaparsanız bakteri bulaşması olacağından çıkan dişler çürür. Bunu bileğinizle yapabilirsiniz.

Rate this post
Rate this post

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*