Mide Ağrısına Ne İyi Gelir ?

1. Zencefil Çayı

Sindirim sistemi organlarını yatıştırması ile bilinen zencefil, mide sağlığı için de son derece önemlidir. Zencefil çayı ise, mide ağrılarının giderilmesinde etkili olduğu kadar, bulantı ve kusmanın durdurulmasında da etkili sonuçlar vermektedir. Aynı zamanda zencefil, mide ekşimesi ve diğer bazı mide sorunlarının giderilmesinde de faydalı etkiler göstermektedir.

2. Keten Tohumu

Zengin bir lif kaynağı olan keten tohumu, aynı zamanda mükemmel bir omega-3 yağ asiti kaynağıdır. Bundan dolayı keten tohumu, kabızlığın ve şişkinliğin giderilmesine yardımcı olarak, mide ağrılarının yatıştırılmasını sağlamaktadır. Keten tohumu, öğütülmüş şekilde yoğurt içine eklenerek ya da salataların içinde sos olarak tüketilebilmektedir.

3. Armut

Güçlü bir lif kaynağı olan armut, sindirimi kolay bir meyve olmasından dolayı mideye dost bir meyvedir. Armut, midenin yorulmasına neden olmadan kolay şekilde sindirildiği için, ince bağırsaklar gibi diğer sindirim sistemi organlarının da yorulmasını önlemektedir. Bundan dolayı armut, mide ağrısının hafifletilmesine etkili olabilmektedir.

4. Patates

Patates, özellikle de haşlanmış patates, içerdiği lifler yardımı ile, mide sağlığı açısından faydalı etkiler göstermesinin yanı sıra, mide ağrısı gibi bazı mide problemlerinin giderilmesinde de etkilidir. Haşlanmış patatesin dışında, çiğ patates suyu da, mide ağrılarına iyi gelmesinin yanı sıra, mide yanmalarını da hafifletmeye yardımcıdır.

5. Zeytinyağı

Özellikle de çiğ olarak tüketilen zeytinyağı, mide sağlığını desteklemekte ve mide ağrılarının giderilmesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda zeytinyağı, safra salgılanmasını desteklemektedir. Safra salgısı ise, yiyeceklerden alınan yağların sindirimi için gereklidir. Bu nedenle çiğ zeytinyağı, mide ağrıları için sağlıklı bir seçimdir.

6. Yoğurt

Yoğurt mükemmel bir probiyotik kaynağıdır. Probiyotikler ise, mide çeperlerinde bulunan ve vücut için faydalı olan bakterilerden oluşmaktadır. Bundan dolayı yoğurt, bakteriyel enfeksiyonları uzaklaştırmasının yanı sıra, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamakta ve mide ağrılarının giderilmesine yardımcı olmaktadır.

7. Muz

Mide ile dost olan ve sağlığını destekleyen meyvelerden biri olan muz, midede oluşan ya da oluşabilecek olan yanmanın ve ağrının giderilmesine yardımcı olmaktadır. Genel anlamda da mide için faydalı olan muz, her öğünün ardından tüketildiğinde mide sağlığını korumaktadır.

8. Lahana

Lahana, özellikle de çiğ olarak tüketildiğinde mide sağlığı için son derece faydalı olmaktadır. Çiğ lahana suyu ise, midede ağrılar yaşanmasına neden olan ülser ve gastrit gibi hastalıkların tedavisinde etkilidir. Bundan dolayı çiğ lahana ve lahana suyu, mide ağrılarının giderilmesine yardımcı olmaktadır.

 

Rate this post
Rate this post

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*